×

Lubrykanty i żele

Lubrykanty i żele

Lubrykanty i żele intymne są niezastąpionym dodatkiem podczas seksu. Są szczególnie pomocne podczas nadmiernej suchości pochwy aby zapobiec otarciom, ale nie tylko. Często skutecznie urozmaicają życie seksualne wielu par. Różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także zapachem, kolorem, konsystencją, a nawet smakiem.

1. Lubrykanty a erotyka

Jak było już wyżej wspomniane, są pomocne przy suchości pochwy. Przyczyn tego stanu może być wiele: karmienie piersią, menopauza, źle dobrana antykoncepcja, przyjmowanie niektórych leków, np. antybiotyków oraz używanie kosmetyków mocno wysuszających skórę. Może to być także jedynie stan przejściowy, spowodowany choćby przez pewne dni cyklu. Użycie ich zwiększa poślizg i zapobiega powstaniu nieprzyjemnych otarć na ciele kobiety. Jednak to nie jest ich jedyne przeznaczenie. Kupują je także pary nie mające problemów z nawilżeniem. W tym przypadku wykorzystanie lubrykantów sprowadza się do masażu podczas gry wstępnej, który podkręca atmosferę i pobudza zmysły. Niezbędny jest także podczas seksu analnego oraz kiedy do zabaw dołączamy różne gadżety erotyczne.

2. Rodzaje lubrykantów

Obecny rynek jest tak bogaty, że wybór odpowiedniego produktu nie powinien być dla nikogo problemem.
– Lubrykanty na bazie wody – są przyjazne dla skóry, nie wywołują alergii oraz łatwo je zmyć z ciała, ubrań i pościeli. Nie obniżają skuteczności antykoncepcji podczas używania prezerwatyw. Ich jedyną wadą może być zbyt szybkie wysychanie, przez co trzeba go bardzo często dokładać. Przez to może być również mało wydajny dla bardziej wymagających osób.
– Lubrykanty na bazie oleju – nie zaleca się korzystania z nich w połączeniu z prezerwatywami, gdyż może to skutkować niechcianą ciążą. Mimo to są jak najbardziej polecane dla kobiet, które wolą antykoncepcję hormonalną. Raz zaaplikowane długo się utrzymują na skórze, ale także na pościeli co może być bardziej problematyczne.
– Lubrykanty stymulujące – uwrażliwiają okolice intymne na bodźce. Rozgrzewające są szczególnie przyjemne dla pań, które wywołują przyjemne ciepło i mrowienie skóry. Chłodzące natomiast pomagają w przedłużeniu stosunku.
– Lubrykanty 2 w 1 – idealne zarówno do seksu, jak i erotycznego masażu. Wzbogacone są o wybrany przez nas smak i zapach.
– Lubrykanty wspomagające zajście w ciążę – specjalny dobór składników ma za zadanie przedłużyć żywotność plemników oraz zwiększyć ich ruchliwość. Dzieje się to między innymi dzięki jonom wapnia i magnezu.

3. Skład żeli intymnych

Są pewne składniki, które nie są dobre dla stref intymnych i najlepiej jest ich unikać podczas zakupu odpowiedniego lubrykantu. Mogą one sprzyjać pojawianiu się alergii oraz podrażnień. Jest to przede wszystkim cukier, N-9, gliceryna. Natomiast istnieją takie składniki, których warto szukać z tyłu opakowania. Należą do nich pantenol, len, rumianek oraz aloes. Łagodzą, regenerują, działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, przyśpieszają gojenie się ran. Dlatego im więcej ich w składzie, tym lepiej dla partnerów.

Za niezbędne wsparcie merytoryczne do stworzenia tego artykułu dziękujemy zespołowi Crazydreams.pl